Rafting vybavenie

Člny určené na rafting sa vyrábajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Na splav sa používajú nafukovacie člny, vyrobené z odolnej viacvrstvovej gumenej alebo vinylovej tkaniny s niekoľkými nezávislými vzduchovými komorami. Dvojité vzduchové komory hlavných valcov zaisťujú bezpečnosť – v prípade pretrhnutia vonkajšej steny hlavného valca zabezpečí vnútorná komora núdzové pristátie člna. Rafting je teda vhodný aj pre posádku sčasti tvorenú menej skúsenými vodákmi. Najčastejšie sa používajú typy Colorado alebo Pulsar.

Veslo je nástroj používaný k ručnému pohonu a kormidlovaniu lodí. Veslá sú neoddeliteľnou súčasťou pri raftingu, v našom vybavení máme veslá so zväčšenou plochou listu pre rafting.

Záchranná vesta váži približne 1 kilogram, jej hlavnou úlohou je udržať raftera nad vodou ako aj čo najskôr ho dostať na hladinu po stiahnutí vírom. Má niekoľko upínacích zariadení.

Neoprénový oblek slúži na udržiavanie tepla, jeho nepremokavosť je asi 60% a hrúbka od 3 do 5-tich milimetrov. Jeho hlavnou úlohou nie je uchrániť raftera pred vodou ale udržiavať teplo. Na nohy sa používajú neoprénové topánky, špeciálne upravené na Rafting, ale rafter môže v prípade núdze (ktorá býva dosť často a najmä v peňaženke) použiť aj obyčajné tenisky, ktoré ho však neochránia pred zimou.